września 28, 2015

Łosoś Jerk według Jamiego Olivera

Łosoś Jerk według Jamiego Olivera
W najnowszym dwumiesięczniku Jamiego Olivera znalazłam sporo inspiracji. Jedną z nich był przepis na pikantnego łososia z ryżem. Dostosowałam go do mojej zawartości lodówki i wyszło pyszne, zdrowe i bardzo szybkie danie. W oryginalnym przepisie ryż połączono z fasolą i kukurydzą - ja dodałam do niego włoszczyznę, pieczarki i natkę pietruszki. Przyrządzenie dania ułatwiło mi to, że zazwyczaj gotuję większą ilość ryżu, a resztki zamrażam. Kiedy chcę przygotować szybki obiad, wystarczy, że odpowiednio wcześniej wyciągnę go z zamrażarki, a następnie przesmażę z jarzynami i doprawię ulubionymi przyprawami. Polecam taki smażony ryż na zapracowane dni - świetny jako dodatek do ryby i mięsa lub jako samodzielne danie:) Smacznego:)

na 2 porcje:

2 filety z łososia,
ok. 1 i 1/2 szklanki ugotowanego ryżu (u mnie brązowy ryż ze sklepu Smaki Ziemi),
cebula,
2 ząbki czosnku,
marchew,
pietruszka,
ćwierć selera,
kilka dużych pieczarek,
kilka łyżek posiekanej natki pietruszki
sól, pieprz

na marynatę:
2 posiekane ząbki czosnku,
1 łyżka posiekanego imbiru,
1/2 łyżki brązowego cukru,
posiekana papryczka chili (może być mniej),
1/3 łyżki pieprzu cayenne,
1/2 łyżki tymianku,
1/3 łyżki rozgniecionego ziela angielskiego,
po 1/4 łyżeczki kminu rzymskiego, cynamonu i gałki muszkatołowej,
1/2 łyżeczki sosu sojowego,
3-4 łyżki oliwy,

Połączyć składniki marynaty i obtoczyć w niej łososia. Odłożyć na godzinę. Włoszczyznę zetrzeć na tarce o dużych oczkach, cebulę i czosnek drobno posiekać. Pieczarki pokroić w plastry. Warzywa i grzyby usmażyć na małej ilości tłuszczu, doprawić (na koniec dodać czosnek). Wrzucić ryż, wszystko dobrze wymieszać. Posypać natką pietruszki. Rybę usmażyć na patelni grillowej lub upiec w piekarniku (ok. 10-15 minut w 200 stopniach), podawać na ryżu z warzywami.


września 26, 2015

Bananowe muffinki z orzechami macadamia

Bananowe muffinki z orzechami macadamia
Miałam w domu kilka dojrzałych bananów. Takie owoce świetnie sprawdzają się wypiekach, dlatego postanowiłam upiec pyszne muffinki z czekoladą i orzechami. Orzechy macadamia idealnie pasują do bananów dzięki swojemu delikatnemu, słodkawemu smakowi. Wspaniale sprawdziłyby się też w moim bananowym  cieście. Do muffinek dodałam też niewielką ilość cynamonu - jesienią wciąż mam na niego ochotę:) Może nie są to moje najpiękniejsze muffinki, ale ich smak rekompensuje wygląd. Zmodyfikowany przepis Laury Vitale. Polecam, smacznego:)

Do odmierzania używamy szklanki o pojemności 240 ml.

1/2 szklanki oleju,
2 jajka,
1/2 szklanki cukru,
łyżka domowego cukru waniliowego,
3 dojrzałe banany,
1 i 2/3 szklanki mąki,
łyżeczka proszku do pieczenia,
pół łyżeczki sody,
1/2 - 2/3 łyżeczki cynamonu,
pół szklanki posiekanej czekolady,
pół szklanki posiekanych orzechów macadamia (u mnie ekologiczne orzechy od SYMBIO)

Czekoladę i orzechy wymieszać z łyżką mąki (z odmierzonej ilości). Banany rozgnieść widelcem, połączyć z jajkami, cukrem, cukrem waniliowym i olejem (ja robię to trzepaczką). W drugiej misce wymieszać mąkę z proszkiem, sodą i cynamonem. Szybko połączyć zawartość obu naczyń, dodać orzechy i czekoladę. Dokładnie natłuścić foremki do muffinek (babeczki dość trudno wychodzą z foremek) i przełożyć do nich ciasto (do 2/3 wysokości). Piec w 200 stopniach około 18 minut.


września 24, 2015

Jogurtowe ciasto z brzoskwiniami

Jogurtowe ciasto z brzoskwiniami
Dziś szybkie ucierane ciasto z jogurtem i brzoskwiniami, do którego możemy oczywiście użyć ulubionych owoców. Jeśli używamy brzoskwiń, mogą być świeże lub z puszki. Przygotowanie jest bezproblemowe, należy tylko pamiętać o dodaniu składników w temperaturze pokojowej i wystudzeniu gotowego ciasta w piekarniku. Przed dodaniem owoców, warto je również wysuszyć z nadmiaru soku. Przepis znalazłam tutaj. Smacznego:)

450 g mąki,
2 łyżeczki proszku do pieczenia, 
5 jajek, 
315 g cukru, 
16 g cukru waniliowego, 
300 ml jogurtu (u mnie grecki, ale może być zwykły), 
200 ml oleju,
puszka brzoskwiń (u mnie 820g)

Jajka utrzeć z cukrem i cukrem waniliowym na puszystą masę. Pod koniec ubijania dodać jogurt i olej. Mąkę wymieszać z proszkiem do pieczenia (oba te składniki warto przesiać) i połączyć z pozostałymi ubitymi składnikami, wszystko dokładnie wymieszać. Blachę (o wymiarach 36x25) wyłożyć papierem do pieczenia i napełnić ciastem. Na wierzch ułożyć pokrojone owoce. Całość wstawić do nagrzanego piekarnika i piec 50 minut w temperaturze 180 stopni C.Po upieczeniu wystudzone ciasto posypać cukrem pudrem.

września 21, 2015

Papryka faszerowana kurczakiem i ryżem

Papryka faszerowana kurczakiem i ryżem
Kiedy na zewnątrz robi się chłodniej, mamy ochotę na zapiekane dania - ostatnio wykorzystałam wciąż trwający sezon na paprykę i nadziałam ją drobiowym mięsem. Bardzo lubię faszerowane warzywa, polecam na przykład moją nadziewaną cukinię - znajdziecie tam również przepis na domowy sos pomidorowy, który wykorzystałam też do papryki (tym razem zrezygnowałam jednak z dodatku śmietanki) Do dzisiejszego farszu świetnie pasowałyby również pieczarki. Polecam, smacznego:)

Polecam też moją paprykę faszerowaną chili con carne.

3-4 papryki,
mała pierś z kurczaka,
ok. 1 i 1/2 szklanki ugotowanego ryżu (u mnie brązowy ryż ze sklepu Smaki Ziemi),
marchewka,
pietruszka,
ćwierć małego selera,
pół pęczka natki pietruszki,
cebula,
2 ząbki czosnku,
sól, pieprz, chili w proszku, tymianek, rozmaryn,
kilka łyżek startego żółtego sera

domowy sos pomidorowy

Kurczaka pokroić na kawałki i posypać przyprawami, smażyć na małej ilości tłuszczu. W połowie smażenia dodać posiekaną drobno cebulę oraz startą na tarce włoszczyznę. Pod koniec dorzucić drobno pokrojony czosnek. Dodać ryż (ilość według gustu) i posiekaną natkę, wszystko dobrze wymieszać i doprawić solą, pieprzem, chili i ziołami. Do farszu można też dodać 2-3 łyżeczki domowego sosu pomidorowego. Papryki przeciąć na pół i wstępnie piec ok. 15 minut w 190 stopniach. Następnie ostrożnie nadziać farszem. Na blaszkę wylać sos pomidorowy, włożyć nadziane papryki i posypać startym serem. Piec jeszcze około 15-20 minut do miękkości papryk.

września 19, 2015

Prosta sałatka owocowa z orzechami pekan

Prosta sałatka owocowa z orzechami pekan
Wciąż możemy delektować się smakiem sezonowych owoców, dlatego dziś bardzo prosty przepis na prosty deser jogurtowy z owocami i orzechami. Do jego przygotowań radzę użyć ulubionych owoców - ja wykorzystałam te, które akurat miałam w domu. Do deseru można też wkruszyć ciasteczka, na przykład owsiane. Smacznego:)

na 2 porcje:
duży jogurt grecki,
cukier puder lub miód (do smaku),
gruszka,
nektarynka,
mała gałązka winogron,
kilka śliwek,
ok. 50 g orzechów pekan (u mnie ekologiczne orzechy pekan od SYMBIO),
kilka kostek gorzkiej czekolady (lub innej)

Wszystkie owoce pokroić w kostkę, orzechy grubo posiekać. Do pucharków przekładać warstwami posłodzony jogurt grecki, owoce, orzechy i startą czekoladę.

września 16, 2015

Jesienna pizza z karmelizowaną cebulą i grzybami

Jesienna pizza z karmelizowaną cebulą i grzybami
Już niebawem zacznie się sezon na grzyby. Z okazji zbliżającej się jesieni, która jest moją ulubioną porą roku, zapraszam na pizzę z karmelizowaną cebulą i leśnymi grzybami. Zazwyczaj pizzę przygotowuję się z dodatkiem sosu pomidorowego, którym smaruje się ciasto przed pieczeniem, ale są też takie odmiany pizzy, gdzie rezygnuje się z tego dodatku, smarując tylko placek oliwą. Ja dodatkowo obłożyłam go jeszcze plasterkami czosnku. Pizza smakowała świetnie wraz z dodatkami i świeżymi ziołami. Smacznego:)

na ciasto (4 okrągłe pizze o średnicy 30 cm):
600 g mąki (najlepiej typ włoski 00, ale można wykorzystać 450, 500 lub inny typ),
365 ml ciepłej wody,
24 g świeżych drożdży,
1 i 1/2 łyżki oliwy,
łyżeczka soli,
łyżeczka cukru


dodatki:
7-8 cebul,
pół płaskiej łyżeczki cukru
oliwa (u mnie ekologiczna oliwa z oliwek ze sklepu Smaki Ziemi),
4-5 dużych ząbków czosnku,
ok. szklanki suszonych grzybów,
ok. 8-10 dużych plastrów ulubionej szynki lub innej wędliny (opcjonalnie)
kilka gałązek świeżego rozmarynu i tymianku,
sól, pieprz,oregano, bazylia
ok. 8 łyżek startego parmezanu i mozzarelli
opcjonalnie po garści rukoli na każdą pizzę

Ciasto na pizzę przygotować według tego przepisu. Cebulę pokroić w piórka i smażyć ją na bardzo małym ogniu wraz z z tymiankiem, solą i pieprzem oraz cukrem przez ok.30-40 minut (co jakiś czas mieszając). Grzyby namoczyć w gorącej wodzie, ewentualnie pokroić na mniejsze kawałki i szybko przesmażyć wraz z cebulą pod koniec jej smażenia. Każdy placek posmarować oliwą, obłożyć cieniutkimi plasterkami czosnku, posypać oregano, bazylią i rozmarynem. Dodać starty ser i ostudzoną cebulę z grzybami oraz pokrojoną w cienkie paski wędlinę (przed pieczeniem można ją szybko przesmażyć). Ewentualnie posypać odrobiną dodatkowego parmezanu, piec w najwyższej temperaturze piekarnika przez około 10-15 minut. Gotowe pizze posypać rukolą.




września 13, 2015

Bananowo-malinowy koktajl z wodą kokosową

Bananowo-malinowy koktajl z wodą kokosową
Dziś kolejna wersja mojego ulubionego, bananowego koktajlu - tym razem z malinami i wodą kokosową, która jest tak neutralna w smaku, że stanowi świetny, zdrowy składnik wszelkich domowych napojów. Smacznego:)

na 2 porcje:

banan,
kilka łyżek malin lub/i domowego soku malinowego (do smaku),
ok. 300 ml wody kokosowej (u mnie woda kokosowa ze sklepu Smaki Ziemi),
opcjonalnie 1/3 szklanki mleka lub mleka kokosowego,
opcjonalnie cukier lub miód do smaku

Wszystkie składniki koktajlu zmiksować w blenderze.

września 11, 2015

Sałatka z wędzonym halibutem

Sałatka z wędzonym halibutem
Podczas ostatniego pobytu nad morzem kupiłam ładny kawałek wędzonego halibuta, którego po powrocie do domu użyłam do przygotowania prostej sałatki. Wyrazisty smak ryby dobrze łączy się ze słodyczą marchewki i jabłka, chrupiącą sałatą i sosem ziołowym. Do takiej sałatki możemy użyć ulubionej wędzonej ryby. Smacznego:)

na 2-3 porcje:

ok. 200 g wędzonej ryby,
2 jajka ugotowane na twardo,
2 garści sałaty lodowej lub innej ulubionej sałaty albo mieszanki,
małe jabłko,
mała cebula,
mała marchewka,
opcjonalnie łyżeczka kaparów,
sok z cytryny (do smaku)

na sos:
2-3 łyżki majonezu,
2-3 łyżki jogurtu greckiego (opcjonalnie),
3 łyżeczki posiekanej natki pietruszki,
3 łyżeczki posiekanego koperku,
sól, pieprz

Marchewkę zetrzeć na tarce o dużych oczkach, jajka pokroić w ćwiartki, cebulę w półplasterki, a jabłko w kostkę. Na talerzach ułożyć liście sałaty. kawałeczki wędzonej ryby i pozostałe składniki. Skropić całość sokiem z cytryny. Połączyć składniki sosu i udekorować nim sałatkę.

września 09, 2015

Kurczak Tikka Masala

Kurczak Tikka Masala
Kuchnia indyjska to moja druga, po włoskiej, ulubiona kuchnia, a ta potrawa to chyba najlepsze indyjskie danie, jakie przyrządziłam (właściwie to brytyjskie danie, inspirowane kuchnią Indii). Tradycyjnie przed smażeniem kawałki mięsa marynuje się w jogurcie - w tym przepisie zrezygnowano z tego kroku, ale oczywiście kurczaka można na kilka godzin zanurzyć w marynacie. Podczas przygotowań w kuchni unosi się wspaniały zapach aromatycznych przypraw i pysznego ryżu basmati - to nie może nie smakować:) Takiego rozgrzewającego, pikantnego kurczaka można też podać z chlebkiem naan i koniecznie z chłodzącą sałatką. Naprawdę polecam, smacznego:)

Przepis znalazłam tutaj i trochę go zmodyfikowałam.

Polecam też inne moje indyjskie dania:)

szklanka ryżu basmati (u mnie ekologiczny ryż basmati od SYMBIO),
2 szklanki wody,
podwójna pierś z kurczaka,
łyżka oleju,
3/4 łyżeczki imbiru,
1 i 1/2 łyżeczki kurkumy,
łyżeczka chili (może być więcej lub mniej),
łyżeczka garam masala,
1/2 łyżeczki zmielonej kolendry,
szczypta kardamonu,
2 łyżki klarowanego masła lub oleju,
duża cebula,
pół małego słoiczka koncentratu pomidorowego,
3 małe ząbki czosnku,
2 małe pomidory,
1/2 szklanki kremówki,
1/3-1/2 szklanki bulionu drobiowego lub wody,
sól, pieprz,
posiekana kolendra, ew. natka pietruszki

Kurczaka doprawić solą i pieprzem. Przygotować marynatę z oleju i przypraw, dokładnie wymieszać i dokładnie obtoczyć w niej kurczaka. Cebulę pokroić w gruba kostkę, czosnek drobno posiekać. Mięso usmażyć prawie do miękkości na oleju lub maśle, odłożyć. Na patelnię po kurczaku wrzucić cebulę, smażyć do zeszklenia, dodać koncentrat, smażyć minutę. Wrzucić czosnek i posiekane pomidory bez skórki. Wlać odrobinę wody lub bulionu, dodać mięso i gotować do rozpadnięcia się pomidorów i lekkiego zredukowania sosu. Dolać śmietankę, wymieszać i poczekać, aż sos zgęstnieje. Ewentualnie doprawić do smaku. Ryż ugotować w dwóch szklankach wrzącej wody. Mięso podawać na ryżu basmati posypane świeżymi ziołami.



września 07, 2015

Cynamonowe muffinki z jabłkami

Cynamonowe muffinki z jabłkami
Zbliża się moja ulubiona pora roku i mimo że na kalendarzową jesień jeszcze troszkę poczekam, to już podczas chłodniejszych, deszczowych dni mam ochotę na typowo jesienne słodkości z cynamonem. Tym razem upiekłam muffinki z jabłkami i migdałami. Zaznaczę, że w oryginalnym przepisie jest mowa tylko o 3 czubatych łyżkach cukru - jak na mój gust, to zdecydowanie za mało, dlatego polecam zwiększyć jego ilość lub, tak jak ja, obficie polać muffinki lukrem. Przepis znalazłam tutaj. Smacznego:)

Polecam też moje cynamonowe bułeczki:)

2 szklanki mąki,
2 duże jabłka,
2 jajka,
3 czubate łyżki cukru (zalecam zwiększyć jego ilość nawet do 6),
łyżeczka proszku do pieczenia,
łyżeczka sody,
3 łyżeczki cynamonu,
3/4 szklanki mleka,
1/2 kostki masła,
100-150 g płatków migdałowych

lukier: kilka czubatych łyżek cukru pudru plus kilka łyżek wrzątku

Masło rozpuścić, ostudzić. Jabłka obrać i pokroić w kostkę. Przesiać i wymieszać mąkę, proszek, sodę i cynamon. Dodać cukier, połączyć. W drugiej misce wymieszać jajka, mleko i ostudzone masło. Połączyć zawartość obu misek, szybko wymieszać, dodać jabłka i migdały, połączyć. Ciasto nakładać do natłuszczonych foremek (do 3/4 wysokości), posypać migdałami, piec w 200 stopniach ok. 20-25 minut. Upieczone muffinki można oblać lukrem.

września 05, 2015

Ryżowa zapiekanka z kabaczkiem i mielonym mięsem z indyka

Ryżowa zapiekanka z kabaczkiem i mielonym mięsem z indyka
Za oknem coraz chłodniej i chyba już pożegnamy upały. Na takie dni proponuję sycącą, rozgrzewającą zapiekankę - tym razem z mielonym mięsem i kabaczkiem. Zamiast niego możemy użyć cukinii, a do  mięsnego sosu dorzucić pieczarki. Smacznego:)

dla 3-4 osób:

mały kabaczek lub cukinia,
500 g mielonego mięsa z indyka (lub inny rodzaj),
szklanka ryżu (u mnie ekologiczny, brązowy ryż długoziarnisty ze sklepu Smaki Ziemi),
2 i 1/2 szklanki wody,
mały słoiczek koncentratu pomidorowego,
opcjonalnie starta na dużych oczkach marchewka,
duża cebula,
2 ząbki czosnku,
2 łyżki posiekanej natki pietruszki,
kulka mozzarelli,
kilka łyżek startego parmezanu,
przyprawy do smaku: sól, pieprz, oregano, tymianek, bazylia, rozmaryn, chili

Kabaczka obrać i pokroić w plastry. Przesmażyć do lekkiego zrumienienia na małej ilości tłuszczu (nie powinny być zupełnie miękkie), odłożyć. Ryż wrzucić do gotującej się, osolonej wody, zmniejszyć płomień i z odchyloną pokrywką gotować ok. 20 minut - woda powinna prawie wyparować, a na ryżu powinny pojawić się małe dziurki. Wyłączyć gaz, zakryć garnek pokrywką i odstawić ryż na 10 minut, aż wchłonie resztki wody. Gotowy wymieszać widelcem. Przygotować sos mięsny: mięso smażyć wraz z drobno pokrojoną cebulą i startą marchewką na niewielkiej ilości tłuszczu; gdy zmieni kolor, dodać posiekany czosnek. Przesmażyć ok. minuty, dodać koncentrat. Do słoiczka po koncentracie nalać wodę i wlać ją do mięsa. Przyprawić i dusić ok. 20 minut lub do zgęstnienia sosu. Do naczynia do zapiekanki nakładać warstwami sos mięsny, ryż, plastry kabaczka doprawione solą i pieprzem oraz oba rodzaje sera. Zapiekać w 190 stopniach do rozpuszczenia i zarumienia się sera (ok. 15 minut).

września 03, 2015

Ryba w sosie paprykowo-pomidorowym

Ryba w sosie paprykowo-pomidorowym
Dziś jedna z moich ulubionych wersji sosu pomidorowego, czyli z dodatkiem czerwonej papryki. Jakiś czas temu przyrządziłam w nim pstrąga łososiowego i danie wyszło naprawdę smaczne. Do tej potrawy możemy użyć ulubionej ryby bez dużych ości. Idealne z ryżem, smacznego:)

dla 2-3 osób:

ok. 400 g pstrąga łososiowego lub innej ulubionej ryby (filet),
4-5 dużych pomidorów (poza sezonem pomidory z puszki),
2 małe czerwone papryki,
opcjonalnie garść fasolki szparagowej,
cebula,
2 ząbki czosnku,
2-3 łyżki posiekanej natki pietruszki,
kilka gałązek świeżej bazylii
sól, pieprz, rozmaryn, tymianek, słodka lub/i ostra papryka

Rybę pokroić w paski lub dużą kostkę, doprawić solą i pieprzem. Szybko przesmażyć z obu stron na małej ilości tłuszczu - nie powinna być całkowicie usmażona. Odłożyć. Na patelnię po rybie wrzucić drobno posiekaną cebulę, fasolkę oraz paprykę, smażyć kilka minut i dodać drobno posiekany czosnek. Po niecałej minucie na patelnię wrzucić pokrojone w kostkę pomidory - można ewentualnie dolać odrobinę wody. Doprawić całość solą, pieprzem i suszonymi ziołami. Dusić, aż pomidory się rozpadną, a sos zgęstnieje - ok. 20-30 minut. Pod koniec duszenia dodać świeże zioła oraz paprykę w proszku i delikatnie włożyć kawałki ryby, które powinny dogotować się w sosie. Podawać z ryżem.

września 01, 2015

Smaki Ziemi - współpraca

Smaki Ziemi - współpraca


Miło mi poinformować, że rozpoczęłam kolejną współpracę - tym razem ze sklepem internetowym ze zdrową żywnością, Smaki Ziemi. Otrzymałam od nich dużą paczkę ze wspaniałymi, ekologicznymi produktami, które posłużą mi do przygotowania wielu zdrowych i smacznych dań.

Parę słów o firmie:

Rodzinna firma Smaki Ziemi zajmuje się importem i dystrybucją zdrowej oraz w pełni ekologicznej żywności.

W jej ofercie znajdują się kasze, orzechy, przyprawy, oraz wszystkie te przysmaki, które kochacie, pamiętacie z dalekich podróży i które chcielibyście mieć w swojej kuchni.

Smaki Ziemi oferują najwyższej jakości produkty w konkurencyjnych cenach. Towary te cenią szefowie kuchni, weganie, osoby będące na diecie bezglutenowej, ale przede wszystkim te osoby, które wierzą, że jesteśmy poniekąd tym, co jemy.

W ofercie znajdziecie:
- zioła i nasiona
- kawy i herbaty
- suplementy diety
- środki wspomagające odchudzanie i oczyszczanie organizmu
- kosmetyki naturalne
- zdrową, ekologiczną żywność


Firma zapewnia komfort zakupów, szybką wysyłkę oraz kompleksową obsługę.

Po więcej informacji oraz na ekologiczne zakupy zapraszam na stronę:


 W mojej paczce znalazły się:


Płatki orkiszowe – myślę, że użyję ich do wypieków lub deserów
Ryż brązowy- na pewno znajdzie zastosowanie jako dodatek do potrawki, gulaszu lub innego podobnego dania

Mieszanka witalna - planuję wykorzystać ją w sałatce lub jogurtowym deserze

Pestki dyni - będą świetne w sałatce lub bułeczkach
Siemię lniane - podobnie jak pestki dyni; świetnie sprawdzą się też w domowej masce na włosy:)
Suszone figi - kusi mnie, żeby upiec z nimi arabskie ciasto:)
Brązowa soczewica - będzie świetna w zupie i sałatce
Sok żurawinowy - będzie pysznym składnikiem koktajlu
Woda kokosowa - najchętniej wypiłabym ja od razu, ale również spróbuję wymyślić jakiś egzotyczny koktajl z jej składnikiem:)

Olej kokosowy - świetny do smażenia placuszków, ale też rewelacyjny jako kosmetyk:)
Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia - w swojej kuchni używam jej bardzo często, więc znajdzie wiele różnorodnych zastosowań, zwłaszcza do dań kuchni włoskiej
Laska wanilii - wykorzystam ją w jakimś pysznym, słodkim kremie

Już niedługo przepisy z produktami, które otrzymałam w ramach współpracy z firmą Smaki Ziemi!:)
Copyright © 2014-2024 Lekcje w kuchni , Blogger