lutego 27, 2016

Zielony koktajl z kiwi i jarmużem

Zielony koktajl z kiwi i jarmużem
Dziś szybki przepis na szklankę zdrowia w formie zielonego koktajlu typu smoothie. Już sam jego widok powoduje, że czuję się zdrowsza:) Jarmuż możemy zastąpić świeżym szpinakiem, a wodę sokiem jabłkowym - napój będzie wtedy słodszy. Proporcje składników warto dostosować do własnych preferencji. Smacznego:)

ok. 2 szklanek wody,
kiwi,
mała łodyga selera naciowego,
garść jarmużu,
sok z cytryny do smaku

Zmiksować owoce, warzywa i wodę, doprawić sokiem z cytryny.

lutego 24, 2016

Łosoś pieczony z cukinią i pieczarkami

Łosoś pieczony z cukinią i pieczarkami

Na zdrowy, lekki i szybki obiad proponuję dziś łososia pieczonego na delikatnych plastrach cukinii. Ja upiekłam całość z moimi ulubionymi włoskimi ziołami i plastrami cytryny, które podczas pieczenia wypuściły sporo soku, doprawiając rybę. Danie będzie idealne z brązowym ryżem, prostą sałatką i jogurtowym sosem. Smacznego:)

400-500 g łososia lub pstrąga łososiowego,
ok. 100 g pieczarek,
średniej wielkości cukinia,
1/3 pora,
kilka plasterków cytryny,
sól, pieprz, granulowany czosnek, suszone zioła (u mnie bazylia, oregano, tymianek, majeranek i rozmaryn)

Cukinię, pora i pieczarki pokroić w plastry. Rybę podzielić na mniejsze kawałki. Na natłuszczonej blaszce ułożyć warzywa i grzyby, posypać przyprawami. Ułożyć doprawioną rybę, a na nich plastry cytryny. Piec ok. 20-30 minut w 180 stopniach.

lutego 22, 2016

Ciasto bananowe z łatką

Ciasto bananowe z łatką
Dziś przepis na moje ulubione ciasto bananowe, tym razem wersji łaciatej - z dodatkiem kakao. Banalnie proste w przygotowaniu, mięciutkie, słodkie od dojrzałych owoców, no i ten zapach unoszący się w kuchni podczas pieczenia...Po prostu musicie je upiec:) Takie samo ciasto możemy też przygotować bez kakao, wtedy otrzymamy klasyczny banana bread, najważniejsze jednak, by do wypieku użyć dojrzałych bananów, najlepiej z plamkami. Polecam, smacznego:)

Zmodyfikowany przepis z tej strony.

3 duże, dojrzałe banany,
75 g roztopionego masła,
3/4 szklanki cukru, w tym kilka łyżek domowego cukru waniliowego (ja użyłam trochę mniej),
jajko (w temperaturze pokojowej),
łyżeczka sody,
1 i 1/2 szklanki mąki
ok. 2 łyżek ciemnego kakao (tyle, by zabarwić ciasto),
ok. 2 łyżek mleka

Rozgnieść banany. W misce połączyć mąkę i sodę. W drugim naczyniu wymieszać łyżką masło, banany, jajko i cukier, na końcu dodać mąkę z sodą. Wymieszać krótko,  tylko do połączenia składników. Odłożyć 1/3 ciasta, dodać do niej kakao i odrobinę mleka. Do natłuszczonej i wyłożonej papierem do pieczenia keksówki (10x20cm) nakładać naprzemiennie warstwy jasnego i ciemnego ciasta, wyrównać wierzch. Piec ok. 60 minut (u mnie trochę dłużej) w 170 stopniach.



lutego 19, 2016

Pieczony kurczak w ziołach prowansalskich

Pieczony kurczak w ziołach prowansalskich
Mój ulubiony kurczak to zawsze ten pieczony. Moim zdaniem smażenie nie gwarantuje efektu, na jakim zależy mi przy mięsie: powinno być soczyste, miękkie, delikatne i aromatyczne. Z chęcią wymyślam więc nowe marynaty do drobiu - ostatnio jej składnikami były zioła prowansalskie i ocet balsamiczny, który nie tylko nadaje kurczakowi piękny kolor, ale też powoduje, że jest bardziej kruche i delikatne. Polecam, smacznego:)

Polecam tez wiele innych moich przepisów na pieczonego kurczaka, np.: kurczaka pieczonego z ziemniakami, kurczaka w cytrynowo-ziołowej marynacie, kurczaka pieczonego z dynią piżmową

3-4 udka z kurczaka,

na marynatę:
3-4 łyżki oliwy lub oleju,
2-3 łyżki octu balsamicznego,
łyżka ziół prowansalskich,
3/4 łyżeczki granulowanego czosnku,
1/2 łyżeczki granulowanej cebuli,
1/2 łyżeczki słodkiej papryki,
opcjonalnie szczypta chili,
sól, pieprz

opcjonalnie:
kilka małych ziemniaków,
pół małej cukinii,
ok. 150 g pieczarek,
cebula,
kilka ząbków czosnku,
marchewka,
sól, pieprz,tymianek, rozmaryn, granulowany czosnek

Połączyć składniki marynaty. Udka z kurczaka pozbawić skóry (opcjonalnie) i dokładnie pokryć je marynatą, odstawić na 30 minut. W tym czasie pokroić warzywa na kawałki równej wielkości (ząbki czosnku zostawić w całości), wysypać z pieczarkami na delikatnie natłuszczoną blaszkę. Doprawić i wymieszać. Dodać kurczaka. Piec w 200 stopniach ok. 45 minut (czas pieczenia zależy od wielkości mięsa i warzyw). Podawać z zestawem surówek.



lutego 16, 2016

Cukinia faszerowana kuskusem i pieczarkami

Cukinia faszerowana kuskusem i pieczarkami
Faszerowane warzywa przyrządzam na różnorodne sposoby, najczęściej nadziewam je mięsem mielonym lub kurczakiem. Dzisiejsza wersja zawiera kuskus, warzywa, pieczarki i boczek - z pominięciem ostatniego danie łatwo zmienić na potrawę wegetariańską. Taki farsz można tez zapiec w bakłażanie lub papryce. Smacznego:)

na 2-3 porcje:

średniej wielkości cukinia,
ok. szklanki ugotowanego kuskusu,
200-250 g pieczarek,
marchewka,
duża cebula,
2-3 ząbki czosnku,
opcjonalnie kilka grubych plastrów boczku,
przyprawy do smaku: sól, pieprz, tymianek, rozmaryn, bazylia, papryka słodka lub/i ostra
kilka łyżek posiekanej natki pietruszki
opcjonalnie kilka łyżek startego parmezanu lub żółtego sera

sos pomidorowy:

mały słoiczek koncentratu pomidorowego (można zastąpić passatą, przecierem lub pomidorami z puszki),
ok. 1/2-3/4 szklanki wody lub bulionu jarzynowego albo drobiowego,
mała cebula,
1-2 ząbki czosnku,
opcjonalnie 1/4 szklanki śmietanki 18% (lub do smaku), 
sól, pieprz, suszone zioła: oregano, bazylia, tymianek, natka pietruszki



Przekroić cukinię, wydrążyć pestki. Marchew zetrzeć na tarce, cebulę i czosnek drobno posiekać, pieczarki pokroić na cienkie plasterki. Pokrojony w kostkę boczek usmażyć na chrupko, odsączyć z nadmiaru tłuszczu, odłożyć. Warzywa z grzybami szybko przesmażyć na patelni po boczku (czosnek wrzucić na końcu), połączyć z kuskusem i boczkiem. Doprawić, dodać natkę, dokładnie wymieszać. Przygotowanym farszem nadziać połówki cukinii. Sos: na patelni zeszklić drobno posiekane cebulę i czosnek, dodać koncentrat. Dolać bulion lub wodę, wymieszać i poczekać parę minut, aż sos zgęstnieje (można dolać śmietankę do smaku). Przyprawić. Na dno blaszki wylać sos pomidorowy, ułożyć połówki cukinii, opcjonalnie posypać serem. Piec w 180 stopniach około 25 minut (lub do miękkości warzyw; gdyby sos za szybko wyparował, można dolać trochę wody lub bulionu). Podawać z zestawem surówek.


lutego 13, 2016

Proste ciasto z jabłkami i kruszonką

Proste ciasto z jabłkami i kruszonką
Dzisiejszy przepis będzie wspaniałą propozycją dla wszystkich początkujących w kuchni. To ciasto z jabłkami jest banalnie proste w przygotowaniu, a potrzebne składniki prawie zawsze mamy w domu. Dodatek owoców powoduje, że ciasto długo zachowuje świeżość. Polecam na szybkie, bezstresowe pieczenie - ja na pewno wykorzystam przepis jeszcze wiele razy. Smacznego:)

Przepis znalazłam tutaj.

na tortownicę o średnicy 23 cm:

300 g mąki,
łyżeczka sody,
łyżeczka proszku do pieczenia,
łyżeczka cynamonu,
180 g cukru (w tym kilka łyżek domowego cukru waniliowego),
2/3 szklanki oleju,
3 jajka (w temperaturze pokojowej),
2 jabłka (o łącznej wadze 450-500 g),
100 g orzechów lub rodzynek

na kruszonkę:
100 g mąki,
80 g cukru,
1/2 łyżeczki cynamonu,
100 g zimnego masła

Przygotować kruszonkę: wymieszać mąkę, cukier i cynamon. Dodać kawałeczki zimnego masła i rozetrzeć palcami na grube okruchy.Wstawić do lodówki. Ciasto: połączyć mąkę, sodę, proszek, cynamon. W drugiej misce zmiksować cukier z jajkami i olejem na jasną, puszystą masę (ok. 5 minut). Dodać mąkę i krótko wymieszać (tylko do połączenia). Wrzucić rodzynki lub orzechy i obrane, pokrojone w średniej wielkości kostkę jabłka. Wymieszać całość łyżką. Ciasto przelać do tortownicy, wyrównać wierzch, posypać kruszonką. Piec w 180 stopniach około godziny.

lutego 10, 2016

Wegetariańska zapiekanka z brązowym ryżem i szpinakiem

Wegetariańska zapiekanka z brązowym ryżem i szpinakiem
Staram się podawać bezmięsny obiad 2-3 razy w tygodniu. Dania złożone z samych warzyw smakują mi pod warunkiem, że są odpowiednio doprawione, wyraziste w smaku i sycące. Taka jest moja dzisiejsza zapiekanka z pikantnym ryżem, delikatnym szpinakiem i kremowym beszamelem. Ryż można zastąpić kaszą jaglaną lub kuskusem, a do nich dodać swoje ulubione warzywa. Podawać z surówką. Smacznego:)

150-200 g brązowego ryżu,
450 g mrożonego szpinaku,
1/2 szklanki ugotowanej fasoli mung (u mnie ekologiczna fasola mung od Symbio),
1/2 szklanki ugotowanej soczewicy,
duża cebula,
2-3 ząbki czosnku,
2 małe marchewki,
mała pietruszka,
ćwierć małego selera,
przyprawy do smaku: sól, pieprz, curry, tymianek, rozmaryn, słodka i ostra papryka

sos beszamelowy:
3/4 szklanki mleka,
3/4 łyżki masła,
3/4 łyżki mąki,
przyprawy do smaku: sól, pieprz, gałka muszkatołowa

starty parmezan lub inny ser do posypania zapiekanki

Ugotować brązowy ryż. Włoszczyznę zetrzeć na wiórki. Cebulę drobno posiekać. Warzywa usmażyć na małej ilości tłuszczu. Dodać z fasolą mung i soczewicą do brązowego ryżu, dokładnie wymieszać i doprawić do smaku. Ryż z warzywami wysypać do natłuszczonej blaszki, wyrównać całość. Szpinak rozmrozić na patelni i smażyć do odparowania wody. Pod koniec smażenia dodać drobno posiekany czosnek. Doprawić solą i pieprzem, wyłożyć na warstwę ryżu. Beszamel: masło rozpuścić w rondelku, dodać mąkę i szybko wymieszać trzepaczką, tworząc zasmażkę. Wlać mleko i cały czas mieszać, aż sos zgęstnieje. Doprawić. Beszamel wylać na warstwę szpinaku, posypać serem. Piec około 15 minut w 180 stopniach (do zarumienienia lub stopienia się sera).






lutego 08, 2016

Potrawka z kurczaka i warzyw

Potrawka z kurczaka i warzyw
Bardzo lubię pożywne gulasze i potrawki, ale od jakiegoś czasu staram się, aby serwowane przeze mnie dania były odrobinę lżejsze. Dziś zapraszam na wzbogaconą warzywami sycącą potrawkę z kurczaka, brokułu, groszku, dyni i włoszczyzny. Oczywiście moje danie jest improwizacją, dlatego zachęcam, aby dodać do niego swoje ulubione warzywa lub grzyby - świetnie sprawdziłyby się tu pieczarki, papryka, cukinia czy kukurydza. Ja podałam swoje danie z kaszą jaglaną, ale oczywiście możemy je podać na ryżu lub makaronie. Smacznego:)

500 g udek z kurczaka (bez skóry i kości; można zastąpić je piersią),
2 małe marchewki,
2 małe pietruszki,
ćwierć małego selera,
duża cebula,
2 ząbki czosnku,
pół małego brokułu,
kilka łyżek mrożonego groszku,
1/3 szklanki pokrojonej w drobną kostkę dyni (użyłam mrożonej),
ok. 2 szklanek bulionu drobiowego, jarzynowego lub wody,
opcjonalnie 1-2 łyżki śmietanki 18%,
opcjonalnie 1-2 łyżki mąki do zagęszczenia sosu,
przyprawy do smaku: sól, pieprz, zioła prowansalskie, słodka papryka i/lub ostra papryka
świeże zioła do posypania potrawy (natka pietruszki lub/i koperek)

Pokroić mięso w kostkę, doprawić solą, pieprzem i ziołami prowansalskimi. Obsmażyć na małej ilości tłuszczu do lekkiego zarumienienia, odłożyć. Na patelnię po mięsie wrzucić plastry marchewki, seler i pietruszkę pokrojone w kostkę oraz drobno posiekaną cebulę. Smażyć kilka minut, dodać drobno posiekany czosnek. Po chwili dodać mięso, zalać całość płynem (tyle, by lekko zakrył składniki), doprawić i dusić na małym ogniu ok. 20-30 minut (lub do czasu, aż mięso i warzywa będą miękkie). W zależności od tego, jak miękki ma być brokuł, dodać go na początku lub w połowie duszenia.  Na 5 minut przed końcem dodać groszek oraz dynię. Aby sos był gęstszy, można dodać mąkę rozmieszaną w małej ilości wody lub/i śmietanki. Posypać świeżymi ziołami.


lutego 05, 2016

Pomarańczowe magdalenki z czekoladą

Pomarańczowe magdalenki z czekoladą
Pomarańcze to sprawdzony składnik moich wypieków, który nadaje im pięknego aromatu. Piekłam już pomarańczowe muffinki i bardzo proste ciasto pomarańczowe, a teraz nadszedł czas na magdalenki. Subtelny smak cytrusów wspaniale komponuje się z mleczną lub ciemną czekoladą zatopioną w puszystych, delikatnych ciasteczkach. Przyrządza się je naprawdę szybko, a przepis na pewno nikomu nie sprawi problemu - polecam, smacznego:)

do odmierzania używamy szklanki o pojemności 240 ml

na 18-20 magdalenek:

2 duże jajka,
pół szklanki cukru (w tym dwie łyżki domowego cukru waniliowego),
skórka starta z dużej pomarańczy,
szklanka mąki,
1/4 łyżeczki proszku do pieczenia,
113 g rozpuszczonego masła,

tabliczka mlecznej lub ciemnej czekolady

Jajka ubić z cukrem na jasną, gęstą masę (ok. 4 minut). Dodać skórkę, proszek i przesianą mąkę - mieszać wszystko na niskich obrotach i cienkim strumieniem wlewać ostudzone masło. Miksować tylko do połączenia składników. Na końcu dodać kawałeczki czekolady i delikatnie wymieszać łyżką. Ciasto nakładać do natłuszczonych foremek (do 3/4 wysokości), piec w 180 stopniach ok. 10-15 minut (do zarumienienia). 

lutego 03, 2016

Wegetariańskie chili

Wegetariańskie chili
Bardzo lubię pikantne dania kuchni meksykańskiej, w tym klasyczne chili con carne.  Z racji tego, że staram się wprowadzać do naszej diety coraz więcej warzyw, postanowiłam przyrządzić jej bezmięsną wersję. W USA takie danie często określa się nazwą three bean chili - chili z trzech rodzajów fasoli. Ja w swojej wersji tej potrawy połączyłam swoje ulubione warzywa strączkowe, ale zachęcam do stworzenia własnej warzywnej kompozycji. Świetna byłaby tu na przykład fasolka szparagowa. Podawać z ryżem lub pieczywem. Smacznego:)

dla 3-4 osób:

puszka czerwonej fasoli,
1/2 szklanki fasoli mung (namoczonej; u mnie ekologiczna fasola od Symbio),
1/2 szklanki ciecierzycy (namoczonej, może być też z puszki),
2 małe marchewki,
kilka łyżek kukurydzy (z puszki)
duża papryka,
duża cebula,
3 ząbki czosnku,
mały słoiczek koncentratu pomidorowego (można też użyć passaty lub pomidorów z puszki),
ok. 2 szklanek bulionu jarzynowego lub drobiowego, ew. wody
opcjonalnie kilka plasterków papryczki chili,
przyprawy do smaku: sól, pieprz, słodka i ostra papryka, kumin, oregano, ew. odrobina cukru, gdyby sos był zbyt kwaśny
natka pietruszki lub kolendry do posypania gotowej potrawy

Cebulę i czosnek drobno posiekać, paprykę pokroić w paski, marchew w plasterki. Smażyć na niewielkiej ilości tłuszczu do zeszklenia cebuli. Dodać ciecierzycę i fasolę mung, zalać bulionem (by lekko zakrył składniki) i dusić na małym ogniu pod przykryciem ok. 15 minut. Następnie dodać koncentrat, przyprawy czerwoną fasolę i kukurydzę. Dusić całość dodatkowe 15-20 minut lub do czasu, aż warzywa będą miękkie, a sos zgęstnieje. Całość posypać kolendrą lub natką pietruszki.

lutego 01, 2016

Kremowa zupa ziemniaczano-cebulowa

Kremowa zupa ziemniaczano-cebulowa
Dzisiejsza zupa nie jest może najpiękniejsza, ale na pewno stanowi smaczne, pożywne danie w sezonie jesienno-zimowym. Składniki do jej przygotowania prawie zawsze mamy w domu i jest bardzo tania, co stanowi kolejny plus. Jeśli chcemy ją trochę ubarwić, możemy wzbogacić ją o kolejne warzywne składniki, na przykład marchewkę. Smacznego:)

Polecam też moją kremową zupę cebulową z białym winem:)

1.5 -2 l domowego bulionu drobiowego (zależy od tego, jak gęstą lubimy zupę),
4 duże cebule,
3-4 duże ziemniaki,
opcjonalnie ćwierć selera korzeniowego lub 2 pietruszki (z bulionu),
opcjonalnie kilka łyżek śmietanki (18, 30 lub 36%)
przyprawy do smaku: sól, pieprz, świeży lub suszony tymianek, suszona bazylia, opcjonalnie chili
opcjonalnie szczypta cukru,
opcjonalnie pęczek natki pietruszki i/lub koperku

Cebulę pokroić w piórka. Smażyć na niewielkiej ilości tłuszczu, od razu doprawić i posypać odrobiną cukru (ułatwi karmelizację). Cebula powinna smażyć się około 25-30 minut, do lekkiej karmelizacji - stanie się miękka i zmieni kolor. Do bulionu dodać pokrojone w kostkę ziemniaki, pozostałe warzywa oraz skarmelizowaną cebulę, gotować do miękkości ziemniaków. Całość doprawić, zmiksować na krem. Gotową zupę można doprawić śmietanką. Posypać natką lub koperkiem.


Copyright © 2014-2024 Lekcje w kuchni , Blogger